1st International Mediation Shura

dátum: 2024. november 28. - 2024. december 01.

helyszín: Törökország

előadók: Yılmaz TUNÇ, Ömer KERKEZ, Şeref MALKOÇ, Sabina ALIYEVA, İlkan VAROL, Csemáné Dr. Váradi Erika

moderátorok: ---

témák: alternatív vitarendezés; adatvédelem; mesterséges intelligencia

2024. november 28. – december 1. között Törökországban, Ankarában került megrendezésre az ’Union of Mediators of the Turkic World’ szervezésében a „1st International Mediation Shura”, melyen Turkovicsné Dr. Nagy Adrienn (főosztályvezető Magánjogi Kutatási Főosztály),  Csemáné Dr. Váradi Erika (vezető kutató, Közjogi Kutatási Főosztály), Dr. Gerőcs-Tóth Andrea (vezető kutató, Magánjogi Kutatási Főosztály), valamint Dr. Suri Noémi (vezető kutató, Magánjogi Kutatási Főosztály) képviselte Intézetünket.

A közel 800 fő részvételével zajló, nyitott és közvetlen hangulatú nemzetközi konferencián Azerbajdzsánból, Kazahsztánból, Üzbegisztánból, Kirgizisztánból, Türkmenisztánból, az Észak-Ciprusi Török Köztársaságból, Koszovóból, Lettországból, illetve Fehéroroszországból is érkeztek delegációk. A jövőbeni közös együttműködés biztosítékaként a delegációvezetők ünnepélyes keretek között írták alá együttműködési szándéknyilatkozatukat, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet képviseletében Turkovicsné Dr. Nagy Adrienn, delegációvezető járt el.

A kiemelt média-érdeklődéssel kísért háromnapos rendezvény résztvevőit Yılmaz TUNÇ, Törökország Igazságügyi Minisztere és Ömer KERKEZ, Törökország Legfelső Bíróságának elnöke köszöntötte. Az előadók között elméleti, illetve gyakorlati szakemberek osztották meg gondolataikat a bírósági és a bíróságon kívüli mediáció témakörében. Az alapvető jogok biztosításának fontossága mellett szólalt fel Şeref MALKOÇ (ombudsman, Törökország), Sabina ALIYEVA (ombudsman, Azerbajdzsán) és İlkan VAROL (ombudsman, Észak-Ciprusi Török Köztársaság). Az alternatív vitarendezés témakörében értékes referátumok hangzottak el az adatvédelmet, a mesterséges intelligenciát, valamint egyéb technikai kihívásokat érintően. A kerekasztal-beszélgetések központi témája volt a mediátorokkal szemben támasztott szakmai (mediátorok képzése, továbbképzése, tevékenység folytatásának feltételei, a hivatásrendekhez kötődő előírások), illetve etikai nemzeti szabályok (magatartási kódexek) ismertetése.

A konferencia főszervezőjének, Yakup ERİKEL elnök úr (Union of Mediators of the Turkic World) felkérésének eleget téve Csemáné Dr. Váradi Erika (vezető kutató) beszélt a mediáció magyarországi aktuális kérdéseiről, a definíciós és jogszabályi keretek mellett kitérve annak hazai jogtörténetére, közösségi-népi gyakorlatára és vallási alaptételeire. Ennek érdekes momentuma volt a 150 éves török-magyar együttélés során keletkező mindennapi konfliktusok kezelési technikáira való kitekintés. A jelenkor gyakorlatának sokszínűségét az előadó több oldalról is megvilágította, sor került a különböző alternatív technikák, különösen a kör- és konferencia-modellek összevetésére, az egyes mediációs iskolák sajátosságainak bemutatására, valamint – elsősorban a büntetőügyi mediáció – statisztikai adataival alátámasztottan rávilágított a megállapodással végződő eljárások magas arányára és azok ’időtállóságára’. Ezek – az előadó szerint – jól mutatják a hazai mediátor-szakma munkájának értékét és kiemelkedő színvonalát, mely nem választható el a gazdag oktatási-képzési lehetőségektől, melyek szintén felvázolásra kerültek.

A pozitív visszajelzésekkel kísért előadás külön értékét adta, hogy az előadó nem csak a jövő kihívásait vette számba, hanem azokat a válaszokat is, melyek feltalálása megalapozhatja a további kooperációt. A béke, a konfliktusoktól mentes mindennapok iránti vágy nemzetektől független örök emberi, s mint ilyen, a kevés határoktól, történelmi ellentétektől mentes kapcsolódási pontok egyike – ahogy erről a kiemelt barátsággal és figyelemmel fogadott MFI-delegáció tagjai maguk is meggyőződhettek.

Share This