2022. december 15-16-án a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Gyermekjogokért Egyesület, a Gyermekjogi Napok keretében kétnapos nemzetközi gyermekjogi rendezvénysorozatot szervezett a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán. A konferenciát Nemzeti Együttműködési Alap, a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alap támogatta. A rendezvénysorozat gerincét a résztvevő gyermek fogalmát a gyermekjogi diskurzusba beemelő ENSZ Gyermekjogi Egyezménye adta. A rendezvénysorozatot kiállítás kísérte, amely gyermekek rajzos és írásbeli gyermekjogi reflexióiból állt.
A kétnapos nemzetközi rendezvény interdiszciplináris napját Dr. Beneda Attila, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, majd a megjelenteket Dr. Fehérváry Örs Jákó OSB, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola rektora és Dr. Benyusz Márta a Gyermekjogokért Egyesület elnöke köszöntötte.

A köszöntő panelt, Prof. Dr. Szilágyi János Ede, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet vezetője moderálta. A konferencia első napján Csemáné Dr. Váradi Erika, az Alternatív Konfliktuskezelési és Vitarendezési Interdiszciplináris Kutatóközpont elnökének előadásában a kommunikáció fontosságáról hallhattunk, majd gyermek – felnőtt kerekasztal beszélgetésre került sor, Raposa Bernadett pszichológus és Márkus Roland piarista szerzetes vezetésével.
Az interdiszciplináris napot a továbbiakban a gyermekek biztonsága tematizálta.
A „biztonságban az egyházban” panelben előadások hangzottak el. Felszólalt Dr. Gájer László, tanszékvezető egyetemi tanár, az Esztergom – Budapesti Főegyházmegye gyermekvédelmi felelőse, Dr. Rihay-Kovács Zita, jogász, a Magyarországi Evangélikus Egyház Személyiségvédelmi Munkacsoport tagja, Dr. Zoran Devrnja, a Szerb Ortodox egyház papja, a Belgrádi Egyetem tanára, Dr. Dobszay Benedek OFM, az Emberi Méltóság Stratégia vezető tanácsadója, szerzetesi kísérője, és Prof. Peter Beer, Pápai Gergely Egyetem, Antropológiai Intézetének professzora.
A „biztonságban az iskolában” panelben Barcsák Marianna, a Katolikus Pedagógiai Intézet intézetvezetője, Uzsalyné Dr. Pécsi Rita, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola tanára, az Organikus Pedagógia Egyesület elnöke, és Hunyadi Krisztina, a Budapesti Metropolitan Egyetem egyetemi szakvezetője, személyközpontú mediátora osztotta meg gondolatait.
A családban megélt biztonságról Dr. Molnár Balázs a Kopp Mária Kutatóintézet elnökhelyettese, és Dr. Visontai-Szabó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar adjunktusa beszélt.
A helyettesítő védelmi rendszerben megélhető biztonságról szóló kerekasztal beszélgetés résztvevői voltak Dr. Both Éva, az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat igazgatóhelyettes, Dr. Novák Krisztina, az Integrált Jogvédelmi Szolgálat vezetője, Kothencz János, a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója, és Gulyásné Dr. Kovács Erzsébet, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola oktatója.
Az igazságszolgáltatásban résztvevő gyermekek jogáról szóló, „biztonságban a bíróságokon” kerekasztal beszélgetést Dr. Wopera Zsuzsa, az Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa vezette, részt vettek rajta: Dr. Ocskó Katalin Fővárosi Törvényszék elnökhelyettese, Dr. Várai-Jeges Adrienn Pesti Központi Kerületi Bíróság bírója és Dr. Subasicz Éva, ügyvéd. A témában előadást tartott Ana Samobor a Ljubljanai Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanársegédje.
Az interdiszciplináris napot a gyermek moderátor vezetésével tartott civilkerekasztal zárta, amelyen Dr. Szlankó Viola az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója, Dr. Oláh Lili, a Gyermekjogi Civil Koalíció elnökségi tagja és Máthé Zsuzsa a Szent István Intézet igazgatója válaszoltak a kérdésekre.

A Gyermekjogi Napok rendezvénysorozat december 16-i nemzetközi konferenciáját Dr. Varga Judit igazságügyi miniszter asszony, Prof. Dr. Szilágyi János Ede a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet vezetője és Prof. Dr. Csák Csilla, Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar dékánja, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület elnöke nyitotta meg ünnepélyesen.
Ezt követte Prof. Dr. Ton Liefaard, Leideni Egyetem, (Hollandia) Jogtudományi Kar dékán-helyettesének előadása, szakmai nyitóbeszéde a gyermekjogokról és az ENSZ Gyermekjogi Egyezményéről. Ezután a szakemberképzés gyakorlati megvalósulásáról illetve annak kihívásairól tartott előadást Dr. Herczog Mária a Család, Gyermek, Ifjúság Egyesület elnöke, az ENSZ Gyermekjogi Bizottságának korábbi magyar tagja.
A tematikus szakmai programsorozat a gyermekjogok hármas csoportosítása mentén, a védelem, az ellátás-gondoskodás és a részvétel szekciókból állt.
A védelem panelt Erdősné Prof. Dr. Szeibert Orsolya Ágnes, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanszékvezető, egyetemi tanára moderálta. Szó volt a gyermekjogi ombudsman szerepéről Mikołaj Paweł Pawlak, lengyel gyermekjogi ombudsman előadásában, a kánonjog és a gyermekjogok kapcsolatáról Prof. Dr. Szuromi Anzelm Szabolcs O.Praem, DSc., Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Kar Kánonjogi Posztgraduális Intézet tanszékvezető egyetemi tanára adott áttekintést. A gyermekházasságok történetéről, jelenéről és jövőjéről beszélt Prof. Dr. Suzana Kraljić, a Maribori Egyetem Jogtudományi Karának professzora, majd ezt követően Agnieszka Tomczewska, a lengyel Igazságügyi Minisztérium igazgató-helyettese ismertette a lengyel Igazságügyi Minisztérium jogalkotási kezdeményezéseit a családon belüli erőszak megelőzéséről. Zombory Katarzyna, a Miskolci Egyetem Közép-európai Akadémiájának vezető kutatója a nemzetközi családi mediációról tartott előadást, dr. Lux Ágnes Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos munkatársa a gyermekek jogorvoslathoz való jogáról beszélt. Andjelija Tasić, a szerbiai Nis Egyetem, Állam- és Jogtudományi Karának tanársegédje a szülői jogoktól való megfosztásról beszélt, Dr. Csalár Dorina a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Gyermekvédelmi Főosztályának munkatársa gyermekvédelem a digitális térben címmel tartott előadást. A panelt zárta Dr. Lápossy Attila Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Kar egyetemi tanársegédjének előadása.
Az ellátás, gondoskodásról szóló panelben Dr. Visontai-Szabó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar adjunktusának moderálása mellett, a résztvevők a nemzetiségi/kisebbségi gyermekek nevelés-oktatáshoz való jogáról – nemzetközi és magyarországi tapasztalatokról hallhattak Dr. Szalayné Prof. Dr. Sándor Erzsébet, az Alapvető Jogok Biztosa Hivatalának nemzetiségi ombudsman helyettesétől, ezután Prof. Dr. Barzó Tímea, Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára, a Miskolci Egyetem a Közép-európai Akadémia főigazgatója osztotta meg értékes gondolatait a gyermek egészségügyi önrendelkezési joga, különös tekintettel a kötelező védőoltások visszautasításának jogáról. Dr. Lilla Garayová, a szlovákiai Pán-európai Egyetem dékán-helyettese a gyermekek játékhoz való jogáról beszélt, majd: Dr. Katonáné Dr. Pehr Erikaa Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar címzetes egyetemi docense tartotta meg örökbefogadás témájú előadását. A panelt Dr. Agnieszka Wedeł-Domaradzka, a Nagy Kázmér Egyetem Jog- és Közgazdaságtudományi Intézetének egyetemi adjunktusa zárta a gyermekjogok a helyettesítő védelemben témájú előadásával.
A részvétel panelben Prof. Dr. Schanda Balázs alkotmánybíró, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának egyetemi tanára a gyermekek vallásszabadságához való jogáról, Prof. Dr. Wopera Zsuzsa, Igazságügyi Minisztérium miniszteri biztosa a gyermekek véleménynyilvánítási jogának családjogi perekben való erősítéséről beszélt. Dr. Ivan Šimović, a horvát Zágrábi Egyetem, Jogtudományi Karának, egyetemi rendkívüli tanár a gyermek véleménynyilvánítási jogáról a horvát jogban és gyakorlatban Dr. Martin Kornel, a csehországi Masaryk Egyetem Jogtudományi Karának egyetemi docense a gyermekek részvételéről a cseh bíróság szülői felelősséggel kapcsolatos eljárásában tartott előadást.
A sokszínű, tartalmas rendezvény Prof. Dr. Szilágyi János Ede, vezető gondolataival és köszönetnyilvánításával zárult. A rendezvény sikerességét jól mutatja, hogy az előadók, résztvevők, gyerek résztvevők is rendkívül elismerően nyilatkoztak az eseményről, amelyet hasznosnak és hiánypótlónak ítéltek meg. A gyermekjoggal foglalkozók számára e komoly szakmai érdeklődés azt mutatja, hogy az együttgondolkodás ilyen módja és lehetősége kiindulópontja lehet egy jövőbeli rendszeres találkozásnak.
A konferencia programja:
program-magyarAz előadásokról készült videók magyarul:
A lejátszási lista további elemei:
Az első napról készült képek:




















































































A második napról készült képek:














































































A kiállításról készült képek:







































A kiállítás elemei (1. korcsoport – ovisok):

































A kiállítás elemei (2. korcsoport – alsó tagozat):


















































A konferenciát a Nemzeti Együttműködési Alap, a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alap támogatta.

