Az oxfordi típusú vita, melynek címe ‘Cenzúra a társadalmi hálózatokban és álhírek a társadalmi hálózatokban’, a Közép-európai Professzori Hálózat keretein belül kerül megrendezésre.
A digitalizáció kérdése és jogi szempontból lehetséges hátrányainak kezelése döntő jelentőségű Európa számára a 21. században.
Összegzés
2021. május 31-én 10.00 és 13.00 óra között Oxford-típusú vitára került sor az online térben.
Az eseményt a „Közép-európai Professzori Hálózat 2021” programsorozat keretében a varsói Igazságügyi Intézet, a budapesti Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a varsói Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem, a Közép-európai Összehasonlító Jogi Szövetség és a Büntetőeljárási Jog Tudományos Köre szervezte.
Az Oxford-típusú vitán két csapat, a lengyel és a magyar vett részt.
Az eseményt az Igazságügyi Intézt igazgatója, Dr. hab. Marcin Wielec, a „Közép-európai Professzori Hálózat 2021” „A digitális platformok és a közösségi média hatásai a véleménynyilvánítás szabadságára és a pluralizmusra” elnevezésű kutatócsoportjának vezetője és Prof. Dr. habil. Szilágyi János Ede, egyetemi tanár, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet hivatalvezetője nyitották meg.
Bartłomiej Oręziak, az Igazságügyi Intézet Stratégiai Elemző Központjának koordinátora szintén köszöntötte a vendégeket és résztvevőket, valamint ismertette velük az Oxford-típusú vita szabályait.
Maria Fróg-Pilch, az esemény moderátora bemutatta egymásnak a magyar és a lengyel csapat tagjait, majd megnyitotta a vitát.
A magyar csapat:
– Prof. Dr. habil. Szilágyi János Ede – a csapat felkészítő tanára és vezetője, a Miskolci Egyetem főállású oktatója, az Agrár- és Munkajogi Tanszék vezetője, 2019 óta a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet hivatalvezetője;
– Ungvári Álmos – a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Kar Doktori Iskolájának (Budapest, Magyarország) PhD hallgatója;
– Dornfeld László – a Miskolci Egyetem Deák Ferenc Jogtudományi Doktori Iskolájának (Magyarország) PhD hallgatója, a budapesti Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet kutatója;
– Kovács Bálint – LL.M., a Debreceni Egyetem Marton Géza Jogtudományi Iskolájának (Magyarország) PhD hallgatója;
– Szinek János – LL.M., a Miskolci Egyetem Deák Ferenc Jogtudományi Doktori Iskolájának (Magyarország) PhD hallgatója.
A lengyel csapat:
– Dr. hab. Marcin Wielec – a csapat felkészítő tanára és vezetője, az Igazságügyi Intézet igazgatója, a varsói Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem főállású oktatója, a Büntető Eljárásjogi Tanszék vezetője;
– Roland Szymczykiewicz – ügyvéd, büntetőjogi szakértő, a varsói Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem oktatója;
– Ewa Płocha – ügyvéd, a varsói Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem Jog- és Igazgatástudományi Kara Büntető Eljárásjogi Tanszékének tanársegédje;
– Klaudia Łuniewska – a varsói Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem Jog- és Igazgatástudományi Karának végzett hallgatója;
– Dr. Marcin Rau – a varsói Stefan Wyszyński Bíboros Egyetem Jog- és Igazgatástudományi Kara Büntető Eljárásjogi Tanszékének adjunktusa, olasz és német egyetemek korábbi vendégoktatója.
A vita két részből állt:
- rész: „A tartalomkorlátozás jogi vetületei a közösségi médiában”;
- rész: „Az álhír mint a szólásszabadság és az információhitelesség biztosítékait befolyásoló tényező a digitális platformokon és a közösségi médiában Magyarországon és Lengyelországban”.
A vita első része olyan kérdésekkel foglalkozott, mint:
- „Tartalomkorlátozás a közösségi médiában: a cenzúra jogi alapjai; vonatkozó nemzetközi sztenderdek”, Klaudia Łuniewska (lengyel csapat) és Ungvári Álmos (magyar csapat) előadásában.
- „A tartalomcenzúráról döntő szervezetek; a tartalmi cenzúra kritériumai”, Ewa Płocha (lengyel csapat) és Dornfeld László (magyar csapat) prezentálásában.
- „A cenzúrázási eljárás; eljárás a követelések bírósági úton történő érvényesítésére”, Roland Szymczykiewicz (lengyel csapat) és Szinek János (magyar csapat) bemutatásában.
- „A közösségi hálózatok tartalmi cenzúrájának hatása a véleménynyilvánítás szabadságára; a közösségi hálózatok tartalmi cenzúrájának hatása a pluralizmusra; összefoglaló” Marcin Rau (lengyel csapat) és Kovács Bálint (magyar csapat) ismertetésében.
A vita második része olyan témaköröket érintett, mint:
- „Azon jogi előírások felülvizsgálata, amelyek alapján az adott országban megengedett a digitális platformok és a közösségi média működése; az álhír fogalma Lengyelországban; az álhírek besorolása”, Roland Szymczykiewicz (lengyel csapat) és Szinek János (magyar csapat) előadásában.
- „Álhírek és „deep fake”-ek – különbségek és hasonlóságok; az álhírek készítésének, terjesztésének és felhasználásának szerepe és fontossága”, Marcin Rau (lengyel csapat) és Kovács Bálint (magyar csapat) ismertetésében.
- „Büntetőjogi és polgári jogi felelősség az álhírek létrehozásáért, terjesztéséért és felhasználásáért”, Ewa Płocha (lengyel csapat) és Dornfeld László (magyar csapat) prezentálásában.
- „Az álhírek hatása a véleménynyilvánítás szabadságára; az álhírek hatása a pluralizmusra; összefoglaló”, Klaudia Łuniewska (lengyel csapat) és Ungvári Álmos (magyar csapat) bemutatásával.
Az Oxford-típusú vita jellegzetessége az volt, hogy felhívta a figyelmet a modern világ progresszív digitalizálásának előnyeire és kockázataira.
Az esemény során számos valódi, kihívást jelentő élethelyzet került felidézésre. A csapatok de lege ferenda posztulátumokat is bemutattak. A tárgyalt témához kapcsolódó fenyegetések széles spektrumát tekintették át (pl. manipuláció, természetes és jogi személyek zsarolása; negatív hatás az olyan területekre, mint a közbiztonság, a közrend, a közegészségügy és erkölcs, más személyek szabadságai és jogai).
Végül a résztvevők hangsúlyozták, hogy alapvető a megelőzés és a legfontosabb intézkedés a tárgyalt témakörökben az érintettek edukációja.

Az eseményről készült videók: